Kiedy możemy odwołać się od decyzji sądu?

Każda osoba ma pełne prawo do tego, aby odwołać się od decyzji sądu, jeśli w jej ocenie nie była ona słuszna. Wiadomą sprawą jest jednak to, że nie zawsze takie odwołanie jest opłacalne w skutkach, ponieważ niekiedy ponosi się jeszcze większe koszta finansowe, a szansa na uzyskanie korzystnego wyroku nie jest duża. Warto się więc niekiedy zastanowić nad tym, czy takie odwołanie ma sens, chociaż odwoływać powinno się zawsze, jeśli ma się poczucie tego, iż przegrało się przed sądem niesłusznie. Warto w takiej sytuacji zatrudnić jednak dobrego prawnika, który podpowie zainteresowanym osobom jak zabrać się za złożenie apelacji. Powinno się ją złożyć maksimum po dwóch tygodniach od usłyszenia wyroku. Jeśli się tego nie zrobi, to szansa przepada, a człowiekowi nie pozostaje nic innego jak pogodzić się z decyzją sądu, którą trzeba jednak uszanować, bo jest ona zobowiązująca.

Skargi do Sądu Najwyższego

Niekiedy istnieją przesłanki ku temu, aby złożyć skargę do samego Sądu Najwyższego, ale prawo do tego mają jedynie wyznaczone osoby, będące stronami w sprawie, takie jak Prokurator Generalny, czy też Rzecznik Praw Dziecka. W tym przypadku czas na odwołanie zostaje nieco wydłużony, ponieważ ma się na złożenie apelacji aż 2 miesiące, dlatego prawnik może się do tego odpowiednio przygotować, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Wniesienie apelacji wcale nie jest prostym w realizacji zadaniem, dlatego też z całą pewnością przyda się w tej sytuacji pomoc doświadczonego prawnika, który świetnie zna się na rzeczy i na pewno nie popełni w tym zakresie żadnego rażącego błędu.

Walka o dobre imię

Często ludzie odwołują się od wyroków, ponieważ uważają, że decyzja, która zapadła w ich sprawie jest bardzo niesprawiedliwa. Oczywiście do sprawy trzeba podejść odpowiednio, wyrok trzeba uszanować, a zgadzać się z nim już nie trzeba, wtedy właśnie odwołanie jest jak najbardziej zasadne. Mowa tutaj np. o przypadkach, kiedy ojciec dziecka walczy o opiekę nad nimi, ponieważ matka nie wychowuje ich w odpowiedni sposób. Jeśli sąd zdecyduje, że dzieci mają jednak zostać przy matce, to ojciec ma się prawo od tej decyzji odwołać. Tak samo jest w przypadku walki o dobre imię, gdzie można pozwać gazetę, firmę, itd. Wtedy od decyzji również można się odwołać, dzięki czemu:

– sprawa zostanie ponownie rozpatrzona,

– ma się ponowne szanse na zwycięstwo.

Jak widać wyraźnie trzeba się jednak dobrze na tym znać, a więc nie obędzie się od skorzystania z usług dobrej kancelarii prawnej, których jednak na terenie Polski jest bardzo dużo. Z tego też względu każda zainteresowana osoba nie pozostanie sama w trudnej sytuacji prawnej.